FFF HM11908100J0G
HM11908100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HM11908100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
750 TB SPR CLA PRESS FIT
Datasheet Download
HM11908100J0G.pdf
Availability of HM11908100J0G
QUANTITY
HM11908100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HM11908100J0G
Internal Part NumberEIS-HM11908100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,030
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHM
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current8A
Voltage250V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Press-Fit
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM11908100J0G
Related LinksHM1190, HM11908100J0G Datasheet, FFF Distributor
HM11908100J0G Details Description
Related parts for HM11908100J0G
CAP MICA 560PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CIC TOP 16POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
F3SJ-A0335P20 datasheet.pdf
CAP CER 25PF 9KV AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C SLVR datasheet.pdf
CONN MISC datasheet.pdf
HD 38999 151C 151#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf