FFF HM1C16D2J110EBLF
HM1C16D2J110EBLF picture photo
Mfg. Part Number
HM1C16D2J110EBLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN FEMALE PLUG 4X6 IDC
Datasheet Download
HM1C16D2J110EBLF.pdf
Availability of HM1C16D2J110EBLF
QUANTITY
HM1C16D2J110EBLF Order Process
Ship out your order
Specifications of HM1C16D2J110EBLF
Internal Part NumberEIS-HM1C16D2J110EBLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetral®
Packaging-
Connector Usage-
Connector TypePlug, Female Sockets
Connector Style-
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypePanel Mount
TerminationIDC
Contact Layout, Typical-
FeaturesCap (Cover)
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
Color-
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM1C16D2J110EBLF
Related LinksHM1C16D2, HM1C16D2J110EBLF Datasheet, FFF Distributor
HM1C16D2J110EBLF Details Description
Related parts for HM1C16D2J110EBLF
CAP TANT 0.1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 5A datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 88POS datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf