FFF HM2P08PDE120L9
HM2P08PDE120L9 picture photo
Mfg. Part Number
HM2P08PDE120L9
Brief Description
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT
Datasheet Download
HM2P08PDE120L9.pdf
Availability of HM2P08PDE120L9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HM2P08PDE120L9 Order Process
Ship out your order
Specifications of HM2P08PDE120L9
Internal Part NumberEIS-HM2P08PDE120L9
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMillipacs Header & Receptacle 13/Feb/2014
PCN Design/SpecificationHM2P, HM2J Plating 20/Oct/2011
HM2 Series Copper Alloy 22/Jun/2013
PCN PackagingMillipacs UL/CSA marking 01/July/2009
Millipacs Devices 16/Dec/2010
Standard Package48
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMillipacs®
PackagingTray
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleB 25
Number of Positions125
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating1.5A
Voltage Rating750V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM2P08PDE120L9
Related LinksHM2P08P, HM2P08PDE120L9 Datasheet, FFF Distributor
HM2P08PDE120L9 Details Description
Related parts for HM2P08PDE120L9
TERM BLOCK 5MM 2ROW 10POS PCB datasheet.pdf
IC 10 BIT 125 MSPS DAC 28-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 47.99VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH LEVER 6A SPST-NC .250 QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 10MM UNIV datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOD RF AIR INT ANTENNA EM-WARE datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.1A 370 MOHM datasheet.pdf