FFF HM2P95PNE180GFLF
HM2P95PNE180GFLF picture photo
Mfg. Part Number
HM2P95PNE180GFLF
Brief Description
CONN HEADER 200POS TYPE DE VERT
Datasheet Download
HM2P95PNE180GFLF.pdf
Availability of HM2P95PNE180GFLF
QUANTITY
HM2P95PNE180GFLF Order Process
Ship out your order
Specifications of HM2P95PNE180GFLF
Internal Part NumberEIS-HM2P95PNE180GFLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMillipacs Design 15/Sept/2010
HM2P, HM2J Plating 20/Oct/2011
HM2 Series Copper Alloy 22/Jun/2013
PCN PackagingMillipacs UL/CSA marking 01/July/2009
Standard Package32
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMillipacs®
PackagingTray
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleDE 25
Number of Positions200
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating1.5A
Voltage Rating750V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM2P95PNE180GFLF
Related LinksHM2P95PN, HM2P95PNE180GFLF Datasheet, FFF Distributor
HM2P95PNE180GFLF Details Description
Related parts for HM2P95PNE180GFLF
RECTIFIER BRIDGE 35A 800V GBPC datasheet.pdf
IC LAN ETHERNET CTLR 5V 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V datasheet.pdf
STEP DOWN ADAPT M32 - M25 ORING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/32 BK 25X4' datasheet.pdf
IDC SOCKET 2.54MM 6 CONTACTS datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
7UF 250V 14.5X32 85C AXI datasheet.pdf