TT Electronics/BI HM85-50591LFTR
HM85-50591LFTR picture photo
Mfg. Part Number
HM85-50591LFTR
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE COMM MODE 590UH 5.6A SMD
Datasheet Download
HM85-50591LFTR.pdf
Availability of HM85-50591LFTR
QUANTITY
HM85-50591LFTR Order Process
Ship out your order
Specifications of HM85-50591LFTR
Internal Part NumberEIS-HM85-50591LFTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert. of Compliance
Standard Package150
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesHM85
PackagingTape & Reel (TR)
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance590µH
Current5.6A
DC Resistance (DCR)18.5 mOhm Max
Impedance-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.709" L x 0.764" W (18.00mm x 19.40mm)
Height (Max)0.394" (10.00mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM85-50591LFTR
Related LinksHM85-50, HM85-50591LFTR Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
HM85-50591LFTR Details Description
Related parts for HM85-50591LFTR
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 120A TO-264AA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 8ROW 2MM STR GOLD datasheet.pdf
IC MPU SUPER 1.575V SOT23-6 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 45.55MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DISTRIBUTION BLOCK datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CTV 18C MIXED(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf