Fairchild Semiconductor HMA121CR2V
HMA121CR2V picture photo
Mfg. Part Number
HMA121CR2V
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD
Datasheet Download
HMA121CR2V.pdf
Availability of HMA121CR2V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HMA121CR2V Order Process
Ship out your order
Specifications of HMA121CR2V
Internal Part NumberEIS-HMA121CR2V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPDN#Q1080165 17/Jan/2008
Standard Package2,500
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Voltage - Isolation3750Vrms
Current Transfer Ratio (Min)100% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max)200% @ 5mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)3µs, 3µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)80V
Current - Output / Channel80mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.3V (Max)
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package4-Mini-Flat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMA121CR2V
Related LinksHMA12, HMA121CR2V Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
HMA121CR2V Details Description
Related parts for HMA121CR2V
FLEX CABLE - AFF10A/AF10/AFF10A datasheet.pdf
CONN SHUNT 2MM 2POS GOLD BLACK datasheet.pdf
IC MOSF DRIVER 1PH SYNCH 8TQFN datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 31C S 10" WHT JACKS NI datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.047UF RADIAL datasheet.pdf