Fairchild Semiconductor HMA121R3V
HMA121R3V picture photo
Mfg. Part Number
HMA121R3V
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD
Datasheet Download
HMA121R3V.pdf
Availability of HMA121R3V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HMA121R3V Order Process
Ship out your order
Specifications of HMA121R3V
Internal Part NumberEIS-HMA121R3V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPDN#Q1080165 17/Jan/2008
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Voltage - Isolation3750Vrms
Current Transfer Ratio (Min)50% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max)600% @ 5mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)3µs, 3µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)80V
Current - Output / Channel80mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.3V (Max)
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package4-Mini-Flat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMA121R3V
Related LinksHMA1, HMA121R3V Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
HMA121R3V Details Description
Related parts for HMA121R3V
FERRITE CHIP BEAD 240 OHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 33 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 21POS .100 30AU datasheet.pdf
IC FPGA 310 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 47PF 100V X7R datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/48/180G 3.2 BK datasheet.pdf
CTV 4C 4#8(COAX) PIN RECP datasheet.pdf
6,8UF 35V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf