Stackpole Electronics Inc. HMC0402JT36M0
HMC0402JT36M0 picture photo
Mfg. Part Number
HMC0402JT36M0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 36M OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
HMC0402JT36M0.pdf
Availability of HMC0402JT36M0
QUANTITY
HMC0402JT36M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC0402JT36M0
Internal Part NumberEIS-HMC0402JT36M0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHMC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC0402JT36M0
Related LinksHMC040, HMC0402JT36M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HMC0402JT36M0 Details Description
Related parts for HMC0402JT36M0
RES SMD 10 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 6MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 12.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DB25 MULT SPLITTER datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE PIN datasheet.pdf