Sullins Connector Solutions HMC10DRAH-S734
HMC10DRAH-S734 picture photo
Mfg. Part Number
HMC10DRAH-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB
Datasheet Download
HMC10DRAH-S734.pdf
Availability of HMC10DRAH-S734
QUANTITY
HMC10DRAH-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC10DRAH-S734
Internal Part NumberEIS-HMC10DRAH-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC10DRAH-S734
Related LinksHMC10DR, HMC10DRAH-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC10DRAH-S734 Details Description
Related parts for HMC10DRAH-S734
IC OTP 1MBIT 70NS 40DIP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LABEL 8X2" BLCK/RED ON YEL 50/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.06K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 211.16 OHM 1/2W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.5 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3A SYNC datasheet.pdf