Stackpole Electronics Inc. HMC1206JT75M0
HMC1206JT75M0 picture photo
Mfg. Part Number
HMC1206JT75M0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
HMC1206JT75M0.pdf
Availability of HMC1206JT75M0
QUANTITY
HMC1206JT75M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC1206JT75M0
Internal Part NumberEIS-HMC1206JT75M0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHMC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC1206JT75M0
Related LinksHMC120, HMC1206JT75M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HMC1206JT75M0 Details Description
Related parts for HMC1206JT75M0
OPTOISOLTR 2.5KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
CONN MALE M8 3POS R/A 2M CABLE datasheet.pdf
PATCHCORD .025" SQ SCKT BLK 6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 104POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V SMD datasheet.pdf