Sullins Connector Solutions HMC12DRXS
HMC12DRXS picture photo
Mfg. Part Number
HMC12DRXS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HMC12DRXS.pdf
Availability of HMC12DRXS
QUANTITY
HMC12DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC12DRXS
Internal Part NumberEIS-HMC12DRXS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC12DRXS
Related LinksHMC1, HMC12DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC12DRXS Details Description
Related parts for HMC12DRXS
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 15 POS .177 SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 40DL POS R/A .100 datasheet.pdf
LAMP NEON 110V 16MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 42.7K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN SOCKET 80POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 110A SP1 datasheet.pdf