Sullins Connector Solutions HMC12DRYH-S13
HMC12DRYH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HMC12DRYH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HMC12DRYH-S13.pdf
Availability of HMC12DRYH-S13
QUANTITY
HMC12DRYH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC12DRYH-S13
Internal Part NumberEIS-HMC12DRYH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC12DRYH-S13
Related LinksHMC12D, HMC12DRYH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC12DRYH-S13 Details Description
Related parts for HMC12DRYH-S13
FIXED IND 150UH 160MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X8R 0805 datasheet.pdf
RES 24.459K OHM 1/2W 0.01% RAD datasheet.pdf