Sullins Connector Solutions HMC15DREF-S13
HMC15DREF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HMC15DREF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HMC15DREF-S13.pdf
Availability of HMC15DREF-S13
QUANTITY
HMC15DREF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC15DREF-S13
Internal Part NumberEIS-HMC15DREF-S13
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC15DREF-S13
Related LinksHMC15D, HMC15DREF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC15DREF-S13 Details Description
Related parts for HMC15DREF-S13
JUMPER-H1503TR/A3049V/H1503TR 8" datasheet.pdf
TERM BLOCK GROUND GRN/YLW datasheet.pdf
LED DISP 7SEG .56" 585NM YLW CC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf