Vishay/Dale RNC55H4222FSR36
RNC55H4222FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4222FSR36
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4222FSR36.pdf
Availability of RNC55H4222FSR36
QUANTITY
RNC55H4222FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4222FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H4222FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4222FSR36
Related LinksRNC55H4, RNC55H4222FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4222FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H4222FSR36
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.5UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
IC BUFFER NON-INVERT SC705 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN +/-15V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN 160POS SHROUD PRESS-IN datasheet.pdf
RES 250 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf