Sullins Connector Solutions HMC20DRES-S93
HMC20DRES-S93 picture photo
Mfg. Part Number
HMC20DRES-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET
Datasheet Download
HMC20DRES-S93.pdf
Availability of HMC20DRES-S93
QUANTITY
HMC20DRES-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC20DRES-S93
Internal Part NumberEIS-HMC20DRES-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC20DRES-S93
Related LinksHMC20D, HMC20DRES-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC20DRES-S93 Details Description
Related parts for HMC20DRES-S93
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 880NM TO-18 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 17POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 6200PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
5 SIL EXT P/HDR 12MM datasheet.pdf