Sullins Connector Solutions HMC35DRTI-S93
HMC35DRTI-S93 picture photo
Mfg. Part Number
HMC35DRTI-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HMC35DRTI-S93.pdf
Availability of HMC35DRTI-S93
QUANTITY
HMC35DRTI-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC35DRTI-S93
Internal Part NumberEIS-HMC35DRTI-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC35DRTI-S93
Related LinksHMC35D, HMC35DRTI-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC35DRTI-S93 Details Description
Related parts for HMC35DRTI-S93
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2064A/X 12" datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V 6WDFN datasheet.pdf
LED WHITE 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 24A TO262-3 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf