Sullins Connector Solutions HMC40DRTH
HMC40DRTH picture photo
Mfg. Part Number
HMC40DRTH
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HMC40DRTH.pdf
Availability of HMC40DRTH
QUANTITY
HMC40DRTH Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC40DRTH
Internal Part NumberEIS-HMC40DRTH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC40DRTH
Related LinksHMC4, HMC40DRTH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC40DRTH Details Description
Related parts for HMC40DRTH
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 40POS .100 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 18POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
INSERT TOOL IMPACT 6X8 85OHM BP datasheet.pdf