KEMET C1812C683K5RACTU
C1812C683K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C683K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
C1812C683K5RACTU.pdf
Availability of C1812C683K5RACTU
QUANTITY
C1812C683K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C683K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C683K5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C683K5RACTU
Related LinksC1812C68, C1812C683K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C683K5RACTU Details Description
Related parts for C1812C683K5RACTU
IC OPAMP VFB 200MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
TEST LEAD 14AWG 20KV WHITE 100' datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 5X2MM 5A SLOBLO datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf