Sullins Connector Solutions HMC50DRTS-S13
HMC50DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HMC50DRTS-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND
Datasheet Download
HMC50DRTS-S13.pdf
Availability of HMC50DRTS-S13
QUANTITY
HMC50DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC50DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-HMC50DRTS-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC50DRTS-S13
Related LinksHMC50D, HMC50DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC50DRTS-S13 Details Description
Related parts for HMC50DRTS-S13
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM datasheet.pdf
M/F DSUB FILTER ADAPTER 25PIN datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 715MA 240 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 13A D2PAK datasheet.pdf
PRES GAUGE PNP OPEN COLLECTR datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf