Taiyo Yuden HMK212B7153KG-T
HMK212B7153KG-T picture photo
Mfg. Part Number
HMK212B7153KG-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
HMK212B7153KG-T.pdf
Availability of HMK212B7153KG-T
QUANTITY
HMK212B7153KG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HMK212B7153KG-T
Internal Part NumberEIS-HMK212B7153KG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMK212B7153KG-T
Related LinksHMK212B, HMK212B7153KG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HMK212B7153KG-T Details Description
Related parts for HMK212B7153KG-T
WASHER FLAT 3/8 STEEL datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 40MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 1.3A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.83A 62 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
TIP FOR 7880 DESOLDER PUMP BULK datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
MICRO 100C S 36" YEL JACKS NI datasheet.pdf