Taiyo Yuden HMK212B7473MG-T
HMK212B7473MG-T picture photo
Mfg. Part Number
HMK212B7473MG-T
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
HMK212B7473MG-T.pdf
Availability of HMK212B7473MG-T
QUANTITY
HMK212B7473MG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HMK212B7473MG-T
Internal Part NumberEIS-HMK212B7473MG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMK212B7473MG-T
Related LinksHMK212B, HMK212B7473MG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HMK212B7473MG-T Details Description
Related parts for HMK212B7473MG-T
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44VQFP datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 400KSPS 24-SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 525V 4.4A DPAK datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 2-14AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TOOL NUT ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf