Taiyo Yuden HMK316B7104KL-T
HMK316B7104KL-T picture photo
Mfg. Part Number
HMK316B7104KL-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
HMK316B7104KL-T.pdf
Availability of HMK316B7104KL-T
QUANTITY
HMK316B7104KL-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HMK316B7104KL-T
Internal Part NumberEIS-HMK316B7104KL-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMK316B7104KL-T
Related LinksHMK316B, HMK316B7104KL-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HMK316B7104KL-T Details Description
Related parts for HMK316B7104KL-T
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2.5MM STR GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 4000VA datasheet.pdf
IC FIFO 2048X9 12NS 56TSSOP datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 GL/W SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf