Taiyo Yuden HMK316B7473KL-T
HMK316B7473KL-T picture photo
Mfg. Part Number
HMK316B7473KL-T
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
HMK316B7473KL-T.pdf
Availability of HMK316B7473KL-T
QUANTITY
HMK316B7473KL-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HMK316B7473KL-T
Internal Part NumberEIS-HMK316B7473KL-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMK316B7473KL-T
Related LinksHMK316B, HMK316B7473KL-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HMK316B7473KL-T Details Description
Related parts for HMK316B7473KL-T
RES SMD 0.137 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES 0.01 OHM 5W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
3M 4936 VHB 1/2" X 3" - 5/PACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
3G3_X BRAKING RESISTOR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 8.5K OHM 12W datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.5VC DO-214A datasheet.pdf
500 TB WIR PRO HI-TEMP datasheet.pdf
CRYSTAL 16.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf