Taiyo Yuden HMK316B7683ML-T
HMK316B7683ML-T picture photo
Mfg. Part Number
HMK316B7683ML-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
HMK316B7683ML-T.pdf
Availability of HMK316B7683ML-T
QUANTITY
HMK316B7683ML-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HMK316B7683ML-T
Internal Part NumberEIS-HMK316B7683ML-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMK316B7683ML-T
Related LinksHMK316B, HMK316B7683ML-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HMK316B7683ML-T Details Description
Related parts for HMK316B7683ML-T
JUMPER-H1504TR/A3049Y/H1504TR 8" datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 36POS 1MM GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 36-QFN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 10% 1206 datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 GL/W SN/PB datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 100W datasheet.pdf
FIXED IND 20UH 140MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
THYRISTOR 110A TO-94 TO-209AC datasheet.pdf