Sullins Connector Solutions HMM12DRAS
HMM12DRAS picture photo
Mfg. Part Number
HMM12DRAS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
HMM12DRAS.pdf
Availability of HMM12DRAS
QUANTITY
HMM12DRAS Order Process
Ship out your order
Specifications of HMM12DRAS
Internal Part NumberEIS-HMM12DRAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMM12DRAS
Related LinksHMM1, HMM12DRAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMM12DRAS Details Description
Related parts for HMM12DRAS
AIR IONIZER OVERHEAD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
ADJUSTABLE POSITIONER TIP KIT datasheet.pdf
SWITCH LIM SPDT 10A ADJ ROL LEVR datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW SOD80 datasheet.pdf
LED COOL WHITE 4750K-7040K 8SMD datasheet.pdf
0.50W CABLE ASSY datasheet.pdf