Sullins Connector Solutions HMM25DREF
HMM25DREF picture photo
Mfg. Part Number
HMM25DREF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET
Datasheet Download
HMM25DREF.pdf
Availability of HMM25DREF
QUANTITY
HMM25DREF Order Process
Ship out your order
Specifications of HMM25DREF
Internal Part NumberEIS-HMM25DREF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMM25DREF
Related LinksHMM2, HMM25DREF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMM25DREF Details Description
Related parts for HMM25DREF
IC 8051 MCU 128K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC SWITCH 10/100 32BIT 128-PQFP datasheet.pdf
FM3 CABLE W/CONN 5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
DIN 96POS C MALE CONNECTOR datasheet.pdf