Sullins Connector Solutions HMM36DRKF-S13
HMM36DRKF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HMM36DRKF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND
Datasheet Download
HMM36DRKF-S13.pdf
Availability of HMM36DRKF-S13
QUANTITY
HMM36DRKF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMM36DRKF-S13
Internal Part NumberEIS-HMM36DRKF-S13
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMM36DRKF-S13
Related LinksHMM36D, HMM36DRKF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMM36DRKF-S13 Details Description
Related parts for HMM36DRKF-S13
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 5PIN BLACK/GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf