Samtec, Inc. HMTSW-101-07-G-S-240
HMTSW-101-07-G-S-240 picture photo
Mfg. Part Number
HMTSW-101-07-G-S-240
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1POS .100" T/H GOLD
Datasheet Download
HMTSW-101-07-G-S-240.pdf
Availability of HMTSW-101-07-G-S-240
QUANTITY
HMTSW-101-07-G-S-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMTSW-101-07-G-S-240
Internal Part NumberEIS-HMTSW-101-07-G-S-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFlex Stack, HMTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions1
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMTSW-101-07-G-S-240
Related LinksHMTSW-101-, HMTSW-101-07-G-S-240 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
HMTSW-101-07-G-S-240 Details Description
Related parts for HMTSW-101-07-G-S-240
CONN TERM BLOCK PCB 24POS OR datasheet.pdf
CONN POKE-IN LOCKING .300 TIN datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 3W 18 OHM 5% datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK CLIP TO-220/TO-3/SOT-32 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
DSUB 25 F SOD G CLIN ZINC datasheet.pdf