| Internal Part Number | EIS-M50-2000005 | |
| Product Training Modules | 1.27mm Archer Connector Series | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Shunts, Jumpers | |
| Series | Archer M50 | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Closed Top, Grip | |
| Gender | Female Sockets | |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 2 (1 x 2) | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Height | 0.217" (5.50mm) | |