Samtec, Inc. HMTSW-120-07-G-T-240
HMTSW-120-07-G-T-240 picture photo
Mfg. Part Number
HMTSW-120-07-G-T-240
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 60POS .100" T/H GOLD
Datasheet Download
HMTSW-120-07-G-T-240.pdf
Availability of HMTSW-120-07-G-T-240
QUANTITY
HMTSW-120-07-G-T-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMTSW-120-07-G-T-240
Internal Part NumberEIS-HMTSW-120-07-G-T-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFlex Stack, HMTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMTSW-120-07-G-T-240
Related LinksHMTSW-120-, HMTSW-120-07-G-T-240 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
HMTSW-120-07-G-T-240 Details Description
Related parts for HMTSW-120-07-G-T-240
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SGE-245-2-2400 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
STRAP HANGR CLIP HAMMER-ON BEAM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 100V 4A SOD64 datasheet.pdf
MDF51 RCPT 2POS CRIMP datasheet.pdf