FFF HN12505000J0G
HN12505000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HN12505000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB SPRING PLUG
Datasheet Download
HN12505000J0G.pdf
Availability of HN12505000J0G
QUANTITY
HN12505000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HN12505000J0G
Internal Part NumberEIS-HN12505000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,040
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHN
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Positions Per Level12
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HN12505000J0G
Related LinksHN1250, HN12505000J0G Datasheet, FFF Distributor
HN12505000J0G Details Description
Related parts for HN12505000J0G
CONN HDR 20 PIN GOLD VERT WW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC CTRLR DUAL COMP/VREF 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 132-222V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf