Hirose Electric Co Ltd HNC1-2.5P-12DS(02)
HNC1-2.5P-12DS(02) picture photo
Mfg. Part Number
HNC1-2.5P-12DS(02)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN PIN HDR 2.5MM 12POS
Datasheet Download
HNC1-2.5P-12DS(02).pdf
Availability of HNC1-2.5P-12DS(02)
QUANTITY
HNC1-2.5P-12DS(02) Order Process
Ship out your order
Specifications of HNC1-2.5P-12DS(02)
Internal Part NumberEIS-HNC1-2.5P-12DS(02)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHNC
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.197" (5.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HNC1-2.5P-12DS(02)
Related LinksHNC1-2.5P, HNC1-2.5P-12DS(02) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HNC1-2.5P-12DS(02) Details Description
Related parts for HNC1-2.5P-12DS(02)
CONN SOCKET RCPT .026-.033 30AU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 25A 0.51 MOHM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 50W 200V datasheet.pdf
3MIC PLNGR SLD ST 2.4N 1M datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
350 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
4" X 20 YDS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf