Hirose Electric Co Ltd HNC1-2.5P-12DSL(02)
HNC1-2.5P-12DSL(02) picture photo
Mfg. Part Number
HNC1-2.5P-12DSL(02)
Brief Description
CONN PIN HDR 2.5MM 12POS
Datasheet Download
HNC1-2.5P-12DSL(02).pdf
Availability of HNC1-2.5P-12DSL(02)
QUANTITY
HNC1-2.5P-12DSL(02) Order Process
Ship out your order
Specifications of HNC1-2.5P-12DSL(02)
Internal Part NumberEIS-HNC1-2.5P-12DSL(02)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.197" (5.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HNC1-2.5P-12DSL(02)
Related LinksHNC1-2.5P, HNC1-2.5P-12DSL(02) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HNC1-2.5P-12DSL(02) Details Description
Related parts for HNC1-2.5P-12DSL(02)
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M12 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 40POS .127M datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 18POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf