Hirose Electric Co Ltd HNC2-2.5P-15DS(55)
HNC2-2.5P-15DS(55) picture photo
Mfg. Part Number
HNC2-2.5P-15DS(55)
Brief Description
CONN PIN HDR 2.5MM 15POS
Datasheet Download
HNC2-2.5P-15DS(55).pdf
Availability of HNC2-2.5P-15DS(55)
QUANTITY
HNC2-2.5P-15DS(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of HNC2-2.5P-15DS(55)
Internal Part NumberEIS-HNC2-2.5P-15DS(55)
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.197" (5.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishTin
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HNC2-2.5P-15DS(55)
Related LinksHNC2-2.5P, HNC2-2.5P-15DS(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HNC2-2.5P-15DS(55) Details Description
Related parts for HNC2-2.5P-15DS(55)
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.224" datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 16-14AWG BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH AUD TRPL SPDT 14-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF 2B 20MA datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 4CH 8HXSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 25.2 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 200MA 10 OHM SMD datasheet.pdf