Hirose Electric Co Ltd HNC2-2.5P-2DSL(54)
HNC2-2.5P-2DSL(54) picture photo
Mfg. Part Number
HNC2-2.5P-2DSL(54)
Brief Description
CONN HDR 2POS 2.5MM R/A TIN
Datasheet Download
HNC2-2.5P-2DSL(54).pdf
Availability of HNC2-2.5P-2DSL(54)
QUANTITY
HNC2-2.5P-2DSL(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of HNC2-2.5P-2DSL(54)
Internal Part NumberEIS-HNC2-2.5P-2DSL(54)
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.197" (5.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Features-
Contact FinishTin
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HNC2-2.5P-2DSL(54)
Related LinksHNC2-2.5P, HNC2-2.5P-2DSL(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HNC2-2.5P-2DSL(54) Details Description
Related parts for HNC2-2.5P-2DSL(54)
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC SDTV VIDEO AMP 3CH LP 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 390PF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
LENS ROUND TRANSPARENT YELLOW datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER 20QSOP TO 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
TOOL ACCESSORY datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 128PO datasheet.pdf
OSC 212.5MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS datasheet.pdf