Spectra Symbol HP-L-0050-103-3%-RH
HP-L-0050-103-3%-RH picture photo
Mfg. Part Number
HP-L-0050-103-3%-RH
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
SENSOR HOTPOT 10K OHM 50MM
Datasheet Download
HP-L-0050-103-3%-RH.pdf
Availability of HP-L-0050-103-3%-RH
QUANTITY
HP-L-0050-103-3%-RH Order Process
Ship out your order
Specifications of HP-L-0050-103-3%-RH
Internal Part NumberEIS-HP-L-0050-103-3%-RH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMembrane Sensing Technology
Featured ProductHotPot Potentiometers
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesHotPot
For MeasuringLinear Position
TechnologyResistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical-
Linear Range0 ~ 50.00mm (0 ~ 1.97")
OutputResistive
Output Signal-
Actuator TypeFlexible Membrane - Linear
Linearity±3%
Resistance (Ohms)10k
Resistance Tolerance±20%
Voltage - Supply-
Mounting TypeCustom
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HP-L-0050-103-3%-RH
Related LinksHP-L-0050, HP-L-0050-103-3%-RH Datasheet, Spectra Symbol Distributor
HP-L-0050-103-3%-RH Details Description
Related parts for HP-L-0050-103-3%-RH
FUSE CERM 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/NV MEM 5-USOP datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 400MA 490 MOHM datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf