Spectra Symbol HP-L-0500-203-3%-RH
HP-L-0500-203-3%-RH picture photo
Mfg. Part Number
HP-L-0500-203-3%-RH
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
SENSOR HOTPOT 20K OHM 500MM
Datasheet Download
HP-L-0500-203-3%-RH.pdf
Availability of HP-L-0500-203-3%-RH
QUANTITY
HP-L-0500-203-3%-RH Order Process
Ship out your order
Specifications of HP-L-0500-203-3%-RH
Internal Part NumberEIS-HP-L-0500-203-3%-RH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMembrane Sensing Technology
Featured ProductHotPot Potentiometers
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesHotPot
For MeasuringLinear Position
TechnologyResistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical-
Linear Range0 ~ 500.00mm (0 ~ 19.68")
OutputResistive
Output Signal-
Actuator TypeFlexible Membrane - Linear
Linearity±3%
Resistance (Ohms)20k
Resistance Tolerance±20%
Voltage - Supply-
Mounting TypeCustom
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HP-L-0500-203-3%-RH
Related LinksHP-L-0500, HP-L-0500-203-3%-RH Datasheet, Spectra Symbol Distributor
HP-L-0500-203-3%-RH Details Description
Related parts for HP-L-0500-203-3%-RH
FAN AXIAL 80X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 160POS VERT .050 T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf