FFF HP16505200J0G
HP16505200J0G picture photo
Mfg. Part Number
HP16505200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB SPRING PLUG WF
Datasheet Download
HP16505200J0G.pdf
Availability of HP16505200J0G
QUANTITY
HP16505200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HP16505200J0G
Internal Part NumberEIS-HP16505200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,030
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHP
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - IDC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL7A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG18-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HP16505200J0G
Related LinksHP1650, HP16505200J0G Datasheet, FFF Distributor
HP16505200J0G Details Description
Related parts for HP16505200J0G
TOOL CRIMP HI-DEN D-SUB W/DIE datasheet.pdf
OPTOISO .5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC CTLR PWM DUAL BUCK PWR 20-DFN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
CABLE 1/4" MONO MALE-MALE 6FT datasheet.pdf
WASHER INS GRN datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1HV(5KV) PIN datasheet.pdf
20U TINTED WINDOW DOOR FOR HWM datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL NK datasheet.pdf