FFF HP20305200J0G
HP20305200J0G picture photo
Mfg. Part Number
HP20305200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
381 TB SPRING PLUG WF
Datasheet Download
HP20305200J0G.pdf
Availability of HP20305200J0G
QUANTITY
HP20305200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HP20305200J0G
Internal Part NumberEIS-HP20305200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,030
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHP
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions20
Positions Per Level20
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - IDC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL5A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG20-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HP20305200J0G
Related LinksHP2030, HP20305200J0G Datasheet, FFF Distributor
HP20305200J0G Details Description
Related parts for HP20305200J0G
Connector Receptacle 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
LAMP BI-COLOR LED 5VOLT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
LED PANEL YLW HIEFF SNAP-IN datasheet.pdf
VARISTOR 20V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
AM VS RA HDR COVER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS WALL MNT PIN datasheet.pdf