Honeywell Microelectronics & Precision Sensors HPA200F2DA
HPA200F2DA picture photo
Mfg. Part Number
HPA200F2DA
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
BAROMETER
Datasheet Download
HPA200F2DA.pdf
Availability of HPA200F2DA
QUANTITY
HPA200F2DA Order Process
Ship out your order
Specifications of HPA200F2DA
Internal Part NumberEIS-HPA200F2DA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure17.6 PSI (121.35 kPa)
Output TypeRS-232
Output-
Accuracy±0.03%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFilter
Port StyleFiltered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPA200F2DA
Related LinksHPA20, HPA200F2DA Datasheet, Honeywell Microelectronics & Precision Sensors Distributor
HPA200F2DA Details Description
Related parts for HPA200F2DA
CAP FILM 4700PF 5% 250VDC 1913 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONTROL LOG 12 IN 8 OUT 100-240V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MC13850_900_EVK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
MGRID IDT REC W/POLKEY datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf