Stackpole Electronics Inc. HPC12JB33R0
HPC12JB33R0 picture photo
Mfg. Part Number
HPC12JB33R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33 OHM 5% 5W 4850
Datasheet Download
HPC12JB33R0.pdf
Availability of HPC12JB33R0
QUANTITY
HPC12JB33R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of HPC12JB33R0
Internal Part NumberEIS-HPC12JB33R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHPC High Power SMD Resistors
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLHPC Res Obs 01/Jun/2015
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHPC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 5048 (127122 Metric) 4850 J-Lead
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.480" L x 0.500" W (12.19mm x 12.70mm)
Height0.400" (10.16mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPC12JB33R0
Related LinksHPC12, HPC12JB33R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HPC12JB33R0 Details Description
Related parts for HPC12JB33R0
CONN JACK PHONE 1/4" 2POS W/HDWR datasheet.pdf
IC COUNTER DUAL 4BIT BIN 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V RECHARGE datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2423 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf