Stackpole Electronics Inc. HPC12JT50L0
HPC12JT50L0 picture photo
Mfg. Part Number
HPC12JT50L0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 5% 5W 4850
Datasheet Download
HPC12JT50L0.pdf
Availability of HPC12JT50L0
QUANTITY
HPC12JT50L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of HPC12JT50L0
Internal Part NumberEIS-HPC12JT50L0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHPC High Power SMD Resistors
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLHPC Res Obs 01/Jun/2015
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHPC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 5048 (127122 Metric) 4850 J-Lead
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.480" L x 0.500" W (12.19mm x 12.70mm)
Height0.400" (10.16mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPC12JT50L0
Related LinksHPC12, HPC12JT50L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HPC12JT50L0 Details Description
Related parts for HPC12JT50L0
CONN EDGECARD 120PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC HIGH-SIDE LOAD SWITCH 6LFSCP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 3COND CLEAR 50' datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf