Stackpole Electronics Inc. HPC12JT50R0
HPC12JT50R0 picture photo
Mfg. Part Number
HPC12JT50R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 5W 4850
Datasheet Download
HPC12JT50R0.pdf
Availability of HPC12JT50R0
QUANTITY
HPC12JT50R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of HPC12JT50R0
Internal Part NumberEIS-HPC12JT50R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHPC High Power SMD Resistors
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLHPC Res Obs 01/Jun/2015
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHPC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 5048 (127122 Metric) 4850 J-Lead
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.480" L x 0.500" W (12.19mm x 12.70mm)
Height0.400" (10.16mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPC12JT50R0
Related LinksHPC12, HPC12JT50R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HPC12JT50R0 Details Description
Related parts for HPC12JT50R0
FUSE MIDGET 3.2A 250V TIME-DELAY datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIR 31C 31#16 SKT RECP WALL datasheet.pdf
FIXED INDUCT 18UH 5MA 700 MOHM datasheet.pdf