Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F1053CS
RC1005F1053CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F1053CS
Brief Description
RES SMD 105K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F1053CS.pdf
Availability of RC1005F1053CS
QUANTITY
RC1005F1053CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F1053CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F1053CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F1053CS
Related LinksRC1005, RC1005F1053CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F1053CS Details Description
Related parts for RC1005F1053CS
SWITCH PUSH 4PDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 120POS 1.27MM datasheet.pdf
CABLE ASSY 41POS RCPT-RCPT 4" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 SMD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
TECH SUPPORT CW LINUX APP D datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.2A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
MONITOR TANK LEVEL M520 12PK datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf