Vishay/Dale RLR07C1504FSR36
RLR07C1504FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1504FSR36
Brief Description
RES 1.5M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1504FSR36.pdf
Availability of RLR07C1504FSR36
QUANTITY
RLR07C1504FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1504FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1504FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1504FSR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1504FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1504FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C1504FSR36
SENSOR 2000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE SIDE 13POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 33.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 5MM 4POS GREEN datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 495MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf