Huntington Electric, Inc./Vishay HPK600K4R
HPK600K4R picture photo
Mfg. Part Number
HPK600K4R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 4 OHM 10% 600W
Datasheet Download
HPK600K4R.pdf
Availability of HPK600K4R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HPK600K4R Order Process
Ship out your order
Specifications of HPK600K4R
Internal Part NumberEIS-HPK600K4R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHPK600 Power Resistors
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesHPK600
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4
Tolerance±10%
Power (Watts)600W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Features-
Coating, Housing TypeEpoxy Coated
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension2.560" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Height1.280" (32.50mm)
Lead StyleM4 Threaded
Package / CaseBox
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPK600K4R
Related LinksHPK6, HPK600K4R Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
HPK600K4R Details Description
Related parts for HPK600K4R
REG SW -2V 5A SMD datasheet.pdf
IC BUS SWITCH OCTAL 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN PCB 20POS .100 DL 2.8MM datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 0606 SMD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/SCREW 42POS datasheet.pdf
IC ADC DUAL 14BIT 310M 64-QFN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V JB 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 160PF 300V NP0 1111 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf