Susumu HPL0603-1N2
HPL0603-1N2 picture photo
Mfg. Part Number
HPL0603-1N2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2NH 460MA 300 MOHM
Datasheet Download
HPL0603-1N2.pdf
Availability of HPL0603-1N2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HPL0603-1N2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HPL0603-1N2
Internal Part NumberEIS-HPL0603-1N2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHPL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance1.2nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating460mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPL0603-1N2
Related LinksHPL06, HPL0603-1N2 Datasheet, Susumu Distributor
HPL0603-1N2 Details Description
Related parts for HPL0603-1N2
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 5V 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL R/A TIN datasheet.pdf
SURFACE BELT 2X30" A VFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf