Susumu HPL1005-1N3
HPL1005-1N3 picture photo
Mfg. Part Number
HPL1005-1N3
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.3NH 1.25A 100 MOHM
Datasheet Download
HPL1005-1N3.pdf
Availability of HPL1005-1N3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HPL1005-1N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HPL1005-1N3
Internal Part NumberEIS-HPL1005-1N3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLHPL0603,HPL1005 Series 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHPL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance1.3nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating1.25A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant7GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test300MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPL1005-1N3
Related LinksHPL10, HPL1005-1N3 Datasheet, Susumu Distributor
HPL1005-1N3 Details Description
Related parts for HPL1005-1N3
CABINET ALUM BLUE 9"L X 16.5"W datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 500mA 14-SO datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 45mA Backlight 26-QFN/MLP (4x4) datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 16POS R/A .2" T/H datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
POE GIGA MINIMC TX/LX-CWDM-SM datasheet.pdf
BATT PACK 4.8V 1AH NIMH datasheet.pdf