Susumu HPL1005-3N3
HPL1005-3N3 picture photo
Mfg. Part Number
HPL1005-3N3
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3NH 700MA 250 MOHM
Datasheet Download
HPL1005-3N3.pdf
Availability of HPL1005-3N3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HPL1005-3N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HPL1005-3N3
Internal Part NumberEIS-HPL1005-3N3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLHPL0603,HPL1005 Series 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHPL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance3.3nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq13 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant7GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test300MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPL1005-3N3
Related LinksHPL10, HPL1005-3N3 Datasheet, Susumu Distributor
HPL1005-3N3 Details Description
Related parts for HPL1005-3N3
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 225W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RACK VENTED datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/5W 1506 datasheet.pdf