Susumu HPL1005-5N1
HPL1005-5N1 picture photo
Mfg. Part Number
HPL1005-5N1
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.1NH 460MA 68.8 MOHM
Datasheet Download
HPL1005-5N1.pdf
Availability of HPL1005-5N1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HPL1005-5N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HPL1005-5N1
Internal Part NumberEIS-HPL1005-5N1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLHPL0603,HPL1005 Series 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHPL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance5.1nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating460mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)68.8 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test300MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPL1005-5N1
Related LinksHPL10, HPL1005-5N1 Datasheet, Susumu Distributor
HPL1005-5N1 Details Description
Related parts for HPL1005-5N1
CAP FILM 1UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.49M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 25A TO218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf